09128884796

ذخیره سازی اطلاعات

 

 

دنیای امروز, دنیای فن‌آوری اطلاعات است و در این میان توانمندی در حفظ و نگهداری و دسترسی سریع به اطلاعات، باعث افزایش کارائی می‌گردد. امروزه اطلاعات دارای ارزش افزوده هستند و جزء اصلی ترین سرمایه­ های هرسازمان محسوب می‌شوند. این اطلاعات قابل خریداری شدن از بازار نیستند و در صورت از دست دادن آنها، ضرر و زیان زیادی متوجه سازمان می‌گردد. لذا هر سازمانی به صورت جدی و با بکارگیری تجهیزات مناسب, سعی در حفظ و نگهداری آنها دارد.

ملاحظاتی که در مورد اطلاعات می‌بایست در نظر گرفت:

  • نرخ رشد بسیار بالا
  • امنیت (Security)
  • دسترسی سریع به اطلاعات
  • در دسترس بودن(Availability)
  • مدیریت(Management)
  • حفاظت در برابر خرابی تجهیزات

 

با توجه به پيشرفت سريع تکنولوژي و اهميت تبادل و نگهداري داده ها ، شبکه هاي ذخيره سازي و پشتيبانگيري داده هاي کامپيوتري شاهرگ بقاي سازمانها و قوام مسير رشد و توسعه آنها مي باشند . مديريت بهينه و اثر بخش و سرعت واکنش مناسب در مقابل شرايط و حوادث پيش بيني نشده ازجمله امور مطرح در هر زمينه مديريتي و ازجمله در شبکه هاي کامپيوتري است.

تکنولوژي استفاده از سيستم هاي ذخيره سازي با هدف ايجاد محيط مطمئن براي نگهداري اطلاعات و اطمينان از پايداري و سلامت آنها در شرايط مختلف و اطمينان به بازگشت اطلاعات از دست رفته پا به عرصه گذاشت و امروزه با توجه به مزيتهاي گوناگوني که اين تکنولوژي فراهم می آورد ، جايگاه ارزنده و روشني دارد به گونه اي که طراحي شبکه ها بر اساس توانايي هاي موجود در اين عرصه انجام مي شود .

سيستم ذخيره ساز داراي ساختار بلوكي انعطاف پذير از ماژول هاي سخت افزار و نرم افزار قدرتمند مي باشد. از مشخصه هاي اين سخت افزار انعطاف پذيري بالا با قابليت افزايش ظرفيت نا محدود مي باشد. توسط اين سيستم ها ، كاربري سطح بالا ، انتقال اطلاعات اتوماتيك و سرعت بازسازي اطلاعات تضمين مي شود.

SAN  اصطلاحي است براي يک سيستم ذخيره سازي مستقل که مستقيماً و يا از طريق SAN Switch  به سرويس دهنده ها متصل مي شود. در اين حالت ، اين سيستم ، از طريق کارت و کابل FC  متصل شده و سرويس گيرنده ها قادر هستند تا بطور مستقيم از طريق پهناي باند بالا (4,8,10Gbp) فضاي اختصاص يافته را بصورت يک درايو Local مشاهده نمايد. هدف از طراحي اين تکنولوژي سرويس دهي 24 ساعته همراه با بهره گيري از سرعت بالا و مزيتهايي همچون Clustring بر روي DataBase  ها و يا محيط هاي مجازي مي باشد.

 

 

SAN  یک شبکه اختصاصی با مدیریت متمرکز و مطمئن است که ارتباط بین ابزارهای ذخیره‌سازی و سرويس دهنده ها را برقرار می‌کند.   San  در حقیقت محیطی برای ذخیره اطلاعات می­باشد و مانند یک زیر شبکه پرسرعت در مرکز داده­ها (Data Center) عمل می­کند .

 

مزایای راه اندازی و استفاده از SAN

1-فراهم نمودن فضائی بزرگ با  قابلیت افزودن هارد دیسک­ها و تعویض هارد خراب بصورت آنلاین (در حال حاضر هر یک از سرويس دهنده ها از هارددیسک خود استفاده کرده و قابلیت اضافه کردن هارد دیسک را بصورت آنلاین ندارند همچنین با توجه به قدمت اکثر سرويس دهنده های موجود هارددیسک مورد تطابق آنها در بازار موجود نمی­باشد.)

2-فراهم نمودن سرعت بسیار بالا در نوشتن و خواندن اطلاعات در مقیاس با  انواع هارد سرويس دهنده.

3-بازگرداندن سریع اطلاعات از دست رفته در صورت خرابی یکی از هارددیسک­ها (در سرويس دهنده های موجود در صورت خرابی یک هارد و جایگزین کردن هارد سالم و همنوع این پروسه به طول می­انجامد و نیاز به Down شدن سرويس دهنده دارد.)

4-سرعت بالا و مطمئن برای دسترسی هر یک از سرويس دهنده ها به منابع مربوط به خود با استفاده از شبکه فیبر نوری

5-کارایی بالاتر در حین عملیات پشتیبان گیری و همچنین کارایی بیشتر سرورها به علت انجام ندادن عملیات پشتیبان‌گیری بر روی آنها

6-داشتن یک شبکه اختصاصی که باعث تفکیک ترافیک شبکه داخلی و ترافیک ارتباطی بین سرورها در شبکه می شود

7-در این فن‌آوری می توان از تجهیزاتی استفاده نمود که امکان انتقال اطلاعات از یک SAN به SAN دیگر را در دو موقعیت جغرافیایی مختلف فراهم نماید. این کار به صورت Data Migration و یا Asynchronous و Synchronous  امکان پذیر خواهد بود. این امکان برای مواقعی که یکی از حوادث زلزله،آتش سوزی و .... رخ دهد مفید است

8-امکان Redundant تجهیزات (دو عدد Controller ، دو عدد SAN Switch، دو عدد کارت HBA و ....)

9-تجمع پایگاه های داده و دیتاهای سازمانی در یک محل امن و به صورت متمرکز

10-افزایش میزان فضای ذخیره سازی به صورت Online و  بدون Downtime

11-در مقایسه با سیستم های پشتیبان گیری قدیمی میتوان به حذف بار موجود بر روی سروری که نقش یک سیستم پشتیبان گیر را ایفا می نمود اشاره کرد.

12-مدیریت آسانتر:  مشترک کردن storage یا همان sharing معمولا کار مدیریتی را آسان میکند و به سیستم قابلیت انعطاف میدهد زیرا نیاز به جابجایی کابلها و strage بین سرورها نیست و در صورت نیاز با تغیر تنظیمات میتوان این کار را انجام داد

13-مزیت دیگر این است که علاوه بر دیتا سیستم عامل سرور نیز بر روی SAN قرار گیرد در این صورت بر اثر خراب شدن یک سرور کافیست Lun مربوطه را به سرور دیگری اختصاص دهیم . برنامه های خاصی نیز برای این منظور توسط شرکت ها توسعه یافته که عمل جایگزینی را در کمترین زمان ممکن انجام میدهند.

 

شایستگان شبکه ، مجری طرح های جامع ارتباطات و سرویس های تحت شبکه و voip

 

021-66903430 

066-33409541

 info@shayestegan.net

Top of Page